Hubnutí po porodu: chci zpátky svoje tělo

23.10.2021

Máte za sebou porod, možná už končíte šestinedělí a v hlavě začínáte přemýšlet, jak to "udělat", abyste měla co nejrychleji zpět i své tělo. První rada zní: nespěchejte. Stejně jako těhotenství trvalo devět měsíců i tělo potřebuje po porodu nějaký čas k tomu, aby se dalo zpět "dohromady". Netvrdím, že to musí trvat zrovna devět měsíců, ale za týden to také nebude. Vše záleží na tom, jak jste se o sebe starala již v těhotenství, zda jste byla aktivní a cvičila jste, nebo jste z mnoha různých důvodů musela sportování přerušit

Maminky, které se udržovaly v kondici i během těhotenství se zpět ke své postavě vrátí pravděpodobně snadněji, na druhou stranu, pokud máte za sebou dlouhou pauzu bez cvičení, budou výsledky a pokroky vidět rychleji. Naprostým základem je vyvážená strava, vhodný pohyb a cvičení a zároveň také dostatek spánku. Zní vám to s malým miminkem jako sci-fi? 

Nešiďte se

Mnoho maminek má pocit, že se musí věnovat pouze miminku a své vlastní potřeby upozaďují. Přitom 100% platí, že pouze spokojená a odpočinutá maminka může věnovat dostatek své energie i svému děťátku. Nevyčítejte si proto, když si po obědě s miminkem lehnete. Udělejte to! Nešiďte se s jídlem a nedojídejte zbytky. Uvařte si dobrý oběd a nebo si na něj zajděte. Dnes již není problém jíst zdravě a pestře, aniž by to zruinovalo vaši peněženku. 


Cvičte za přítomnosti miminka

Podobně je to také se cvičením. V období šestinedělí doporučuji cvičit především tzv. recovery cviky určené na to, aby se oblast pánve a bříška zregenerovaly a obnovily své přirozené funkce. Po šestinedělí a po kontrole u lékaře již ale můžete začít s cíleným pohybem, který vás dovede až k vytoužené postavě. Po celé republice probíhají lekce pro maminky cvičení s kočárkami fitMAMI, kde máte miminko po celou dobu u sebe, vyzkoušet můžete i tzv. baby jógu nebo jiné formy cvičení, kde máte možnost mít děťátko s sebou. Cvičte alespoň 3x týdně po dobu zhruba 45 minut a k tomu zařaďte denní procházky s kočárkem. 

Pokud kojíte, nakrmte své dítě těsně před cvičením, abyste se vyhnula nepříjemným pocitům způsobeným nalitými prsy. A noste dobrou sportovní podprsenku. 


Najděte si silnou trenérku s citlivým přístupem

Budete se cvičením po porodu teprve začínat? Nebo se necítíte na to cvičit ve skupině? Najděte si osobní trenérku, která vám cvičební plán sestaví přímo na míru a každým tréninkem vás správně provede. Je úplně jedno, jestli spolu budete cvičit naživo nebo online. Podstatné je, abyste si našla takovou trenérku, která vám sedne nejen svými zkušenostmi a praxí, ale také osobností. Všechny moc dobře víme, že mateřství a především období po porodu je velmi citlivé období, kdy bychom se měly obklopovat lidmi, se kterými je nám dobře a kteří rozumí pocitům a emocím, které se v těle a duši čerstvé maminky odehrávají

Buďte k sobě jemná a spíše než na hubnutí se zaměřte na svůj nový zdravý životní styl a to, aby vám bylo společně s miminkem dobře.

Potřebujete se cvičením a hubnutí po porodu poradit? Napište mi ...